Aktualności

Fundacja WyspArt - Wycieczka do Wielkiej Wsi

2019-09-09

Wycieczka do Wielkiej Wsi

We wrześniu i październiku w warsztach realizowanych w ramach projektu Zielony Dom czyli architektiura na ludowo wezmą udział klasy ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi oraz ze Szkoły Podstawowej im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele.

 

Dzisiejsze warsztaty odbyły się w terenie. Poszliśmy na wycieczkę do starego, opuszczonego domu w centrum Wielkiej Wsi przy ul. Centralnej 17. Został zbudowany  w 1910 roku. Przedstawiłam dzieciom cechy charakterystyczne „naszego”domu - drewnianą konstrukcję  ścian z belek, więźbę dachu z krokwiami i łatami, pokrycie z dachówki czerwonej ceramicznej a także sposób budowy małych pomieszczeń gospodarczych, które były przybudówkami domu mieszkalnego. Sam dom jest przykładem bogatszej wersji domu wiejskiego, jest duży, ma bardzo dobre proporcje, symetryczną elewację z 4 oknami i ozdobnym wejściowym gankiem z płycinowymi starymi drzwiami.
Po remoncie stanowiłby piękny przykład budownictwa wiejskiego
Dzieci z blokami i ołówkami żwawo przystąpiły do szkicowania budynku. Bardzo się zapaliły do tej pracy, a jeszcze bardziej do eksploracji małej stodółki  i tylnej elewacji w gąszczu ogrodu. Rysunki na tym nie ucierpiały, wszystkie dzieci sumiennie wypełniały przestrzeń kartki  pytając o poszczególne fragmenty domu.
Po naszkicowanie domu wróciliśmy do szkoły, tam dzieci skończyły swoje prace malując je farbami, kredkami wyklejając zieleń prawdziwymi roślinami. Powstał też pierwszy model – studnia na korbkę!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom