Aktualności

Fundacja WyspArt - Drukowane kwiaty zalipianek

2019-07-11

Drukowane kwiaty zalipianek

Przed uczestnikami warsztatów o sztuce Zalipia zostało postawione zadanie wymagające największej dyscypliny. Mianowicie przybyli będą drukować obrusy ale zanim do tego dojdziemy musimy tak samo jak nasi przodkowie wykonać szereg czynności. W muzeum etnograficznym w Krakowie można zobaczyć przepiękne drukowane tkaniny. Ciemny barwnik nanoszony na materiał za pomocą drewnianego stempla. Z tak przygotowanego materiału szyto  spódnice czy fartuchy. W Zalipiu możemy podziwiać obrusy drukowane w barwne kwiaty. To nasze inspiracje do wykonania własnych niepowtarzalnych prac.
Nauczeni wcześniejszym doświadczeniem wszyscy przygotowali projekty. Biała kartka stała się na chwilę obrusem. Trzeba było podjąć decyzję jakich użyjemy barw, jak rozmieścić poszczególne elementy.
Kolejny etap to wykonanie stempli. Nasze powstały z grubej tektury, do każdego wyciętego kształtu każdy dolepił tekturową rączkę aby wygodnie korzystało się ze stempla. Powstały liście, różnego rodzaju kwiaty, serca i inne wzory geometryczne.
Zabezpieczyliśmy stoły rozłożyliśmy palety i wałeczki przygotowaliśmy specjalne farby do tkanin i wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment na kawałku białego płótna każdy mógł poodbijać swoje kompozycje tworząc własny obrus. Za pomogą wałka każdy nanosił farbę na swój wcześniej przygotowany stempel i pewną ręką odbijał go na materiale. Dla każdego uczestnika były to niepowtarzalne emocje wszyscy drukowali po raz pierwszy. Wszyscy stwierdzili że to trudne ale że świetnie się bawili i wiele nauczyli.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom