Aktualności

Fundacja WyspArt - Architektura na ludowo

2019-08-08

Architektura na ludowo

Dzisiaj dzieci obejrzały zachowane zabytki w swoich wsiach widniejące w Gminnej Ewidencji Zabytków. Najpierw obejrzały Wielką Wieś z dziewięcioma zachowanymi obiektami: chałupami - trzy z nich są zamieszkałe i zadbane ( reszta jest opuszczona), murami zamku w ruinie a kapliczkami i które  są odnawiane, stoją w ogródkach lub przy drodze .
Ponieważ dzieci mieszkają w różnych miejscach  na ekranie  pojawiły się stare budowle z Modlnicy, Szyc, Jerzmanowic  i Czajowic. Wszystkie dzieci spontanicznie reagowały na zdjęcia obiektów które znały, a o których nie wiedziały, że są ujęte w rejestrze zabytków. Jedne przez drugie przekrzykiwały że to jest dom sąsiada, że to jest teraz przychodnia, a teraz był taki remont kościoła, że teraz w kaplicy jest magazyn, albo, że plebanię wybudowano nową a stara piękna z  XVIII wieku niszczeje.
I z podobnym entuzjazmem dzieci zabrały się za rysowanie, malowanie  zapamiętanych zabytków a niektórzy zaczęli przygotowywać makiety domków pod przyszłe projektowanie zagród i budowanie wsi.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.


Partnerzy:

 nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom