Aktualności

Fundacja WyspArt - Ludowa architektura małopolski

2019-08-07

Ludowa architektura małopolski

Wszyscy wiedzą co to jest architektura, tradycyjna czy ludowa to dla nich termin nowy, bo go nie używają. Gdy oglądamy zdjęcia ze skansenów i przyglądamy się drewnianym chałupom wszyscy wiedzą o co chodzi. Wskazują na przykłady starego budownictwa w swoim otoczeniu. Większość zna Podhale z charakterystyczną zabudową  i stare domy w swojej czy dziadków wsi.
Oglądamy zdjęcia ze skansenów: zagrody, chałupy, kuźnię, młyn, mówimy o tym z jakich materiałów są zbudowane, jak wyglądały ściany, dachy czy płoty. Jakie były wspólne miejsca dla mieszkańców – kościół, staw, plac, karczma.
Przy tak ożywionej wymianie wiadomości dzieci zaczęły rysować swoje własne domy, domy marzeń – drewniane ze słomianym dachem i gankiem, stodołę dziadka, ogródki czy domy sąsiadów. Przyznały, że niewiele pozostało starych drewnianych domów mieszkalnych. Jest w dalszym ciągu dużo zabudowań gospodarczych – stodół, obór kurników i wiele dzieci ma w swoich  zagrodach zwierzęta. Rodzice hodują krowy, świnie, drób i maja konie. Mają też pola uprawne ale wszyscy mieszkają w domach murowanych.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom