Aktualności

Fundacja WyspArt - Budujemy wieś

2019-08-06

Budujemy wieś

Obejrzeliśmy zdjęcia lotnicze wsi z gminy Wielka Wieś. Dzieci bezbłędnie rozpoznawały swoje miejsca zamieszkania, szczególnie po punktach charakterystycznych takich jak  kościoły, szkoły czy wapiennik i skałki np. w Czajowicach.
Przedyskutowaliśmy warunki przyrodnicze w jakich można było zakładać wsie. Do życia ludzie potrzebowali wody, dobrej gleby i odpowiednie nasłonecznienie. Lasy były też potrzebne, tam były dzikie zwierzęta, na które polowano i pełno naturalnego jedzenia.
Zaczęliśmy „stawiać” wieś. Najpierw powstała rzeka , następnie drogi, mosty i zastanawialiśmy się gdzie umieścić nasze zagrody. W centralnej części wsi zawsze stoi kościół więc tam go umieściliśmy. A potem już było tylko łatwiej. Powstały dodatkowe dopływy małych rzeczek zaopatrujące w wodę młyn i łączące fragmenty rzeczek, które dzieci zrobiły na swoich działkach – zagrodach. Gdy już postawiliśmy domy dookoła wsi pojawiły się pola i lasy.
Uzupełnieniem naszych działań było obejrzenie zdjęć adaptacji  starych wiejskich zabudowań na nowoczesne domy z zastosowaniem naturalnych materiałów i zmianą funkcji poszczególnych pomieszczeń dostosowanych do obecnych wymogów życia.


 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom