Aktualności

Fundacja WyspArt - Wycieczka na ulicę Centralną

2019-07-01

Wycieczka na ulicę Centralną

Wycieczka! Wszyscy podekscytowani, wychodzimy ze szkoły pod kuratelą p. Bernatki uzbrojonej w znak stop i w odblaskowym ubraniu. Przeszliśmy przez ruchliwą drogę na Olkusz i skierowaliśmy się  w dół ulicą Centralną. Przy tej ulicy odwiedziliśmy dwa stare drewniane domy: jeden większy z gankiem, niezamieszkały wystawiony na sprzedaż i drugi, zamieszkały przez właściciela p. Stefana Białka. Ten domek przeszło stuletni był malutki, dwuizbowy składał się z sieni i pokoju. Dzieci przeprowadziły z p. Stefanem wywiad, zadawały pytania o dom, kiedy powstał, ile osób w nim mieszkało, jak się dawniej w nim żyło, czy pracowali w polu, czy chodzili do szkoły, co jedli i gdzie pracowali po skończeniu nauki w szkole (pełny wywiad ze skanami i zdjęciami w osobnym pliku).
Po wywiadzie przyszedł czas na rysunek odręczny – dzieci podzieliły się na 2 grupy, część rysowała dom przy Centralnej 17 a część dom p. Stefana przy Centralnej 59.
Gdy szkice ołówkiem były gotowe wróciliśmy z powrotem do szkoły i tam skończyliśmy rysować, kolorując poszczególne elementy domu, szczególnie niebieskie fragmenty murowanej obórki w większym domu i zieleń wokół z kwiatami.
Szkice oddały bardzo dobrze charakter obydwu miejsc, to stare domy z ładnym obejściem warte zachowania: odnowienia stolarki, wymiany belek w ścianach, wzmocnienia dachu i odtworzenia murowanych przybudówek.
 

 

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg
Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom