Aktualności

Fundacja WyspArt - Zielony dom na ludowo

2019-06-24

Zielony dom na ludowo

Kontynuujemy prace nad  dalszymi budynkami  w wiejskiej zagrodzie. Dzieci wysłuchały z uwagą krótkiego wykładu o spichrzach, oborach, stajniach, chlewikach, kurnikach w małych gospodarstwach i we dworach. Na zdjęciach zobaczyły zarówno budynki ze skansenów, zdjęcia archiwalne obiektów nieistniejących  jak też niszczejące konstrukcje z Małopolski.
Na końcu naszej pracy,  dzieci mają zaprojektować współczesny dom na tradycyjnych dawnych formach budownictwa dlatego wykład i zdjęcia posłużyły do pokazania jak teraz architekci i osoby pasjonujące się starymi budynkami adaptują  stare budowle. Szczególnie obory i stodoły są przebudowywane na różne cele: na domy weselne, na mieszkania, na gospodarstwa agroturystyczne, hotele, muzea. Wiele osób decyduje się na nowy projekt domu, ale w stylu i w jej proporcjach starej stodoły. Powstają uznane i nagradzane projekty.
Zaczęliśmy zatem budowę budynków gospodarskich. Na konstrukcji drewnianej (wykałaczki) powstały słupy z plasteliny, nadproża i wieńce zostały  zrobione  z kartonowych kątowników. Dwuspadowe dachy z kartonu przykryły  piękne budyneczki: kurniki, chlewiki, stajnie. W środku były kury, świnki, konie, kogut, siano i obrok dla zwierząt.  Wszystkiego pilnował barczysty gospodarz. Jutro powstanie zagroda z domem mieszkalnym, dzisiejszymi budynkami, sadem i ogrodem.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom