Aktualności

Fundacja WyspArt - Ludowa architektura w Wielkiej Wsi

2019-06-18

Ludowa architektura w Wielkiej Wsi

Dzisiaj dzieci obejrzały rejestr budowli z własnych wsi: Czajowic, Szyc, Bębła/Będkowic i Wielkiej Wsi. Były mile zdziwione, że stare, drewniane czy murowane z wapienia domy to są zabytki. Wiele razy mijały je idąc do szkoły, wiele stoi w ich sąsiedztwie albo widziały je gdy odwiedzały swoje rodziny w innych wsiach. Zabytków zostało niewiele, bo na ok. 600-800 domów we wsi zostało 4-6 obiektów. Są to miejsca czasami dobrze utrzymane, czasami niezamieszkałe z zaniedbanym dachem, czasem trwałe ruiny jak mury zamku przy drodze do Olkusza. Samo zobaczenie tych budowli i uświadomienie sobie, że to obraz ich dawnej wsi było bardzo ożywcze i nadało zupełnie inny sens patrzenia na stare domki. Wiele z nich okrzykami zdziwienia i satysfakcji wskazywało na znane sobie miejsca.
Przyszła zatem pora na uchwycenie cech charakterystycznych starych domów: proporcji wysokości ścian do powierzchni domów, charakterystycznych dwuspadowych dachów (kąt nachylenia połaci ok. 45 st, a nie 60), małych okien i drzwi z gankami, podcienia, wykończenia szczytów ścian.
Przeszliśmy do klejenia modeli z dwuspadowym dachem w skali 1:10. Dzieci były bardzo przejęte i z uważnością rysowały odpowiednie wysokości ścian, połacie dachowe i nauczyły się jak konstruować takie domki. To była radość gdy je razem zestawiliśmy i pierzeja wiejskiej ulicy powstała w przestrzeni.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

nck-etnopolska-2019-mono.jpg

Partnerzy:

 

Gmina Wielka Wieś

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi

Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi

Wiadomości Wielkiej Wsi

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom