Aktualności

Fundacja WyspArt - Meble z tektury falistej

2018-12-06

Meble z tektury falistej

Siódme spotkanie upłynęło na kończeniu domków marzeń. Dzieci doposażały konstrukcje domów w postaci nowych ścian i dachów z tektury falistej. Paru uczestników nie umiało sobie poradzić z umeblowaniem domku. Meble z plasteliny były czasem za małe w stosunku do wielkości łazienki czy sypialni. Przestrzenne meble były rzadkością, ale narysowanie lub wycięcie podstawowego kształtu mebla pomagało w powielaniu wzoru do paru domków. Tak się stało z leżakiem, szafą, łóżkiem piętrowym czy krzesłem. Trudno było sobie dzieciom wyobrazić jak potraktować w prosty sposób powyższe meble. Tymczasem odpowiednie zagięcie tego samego paska papieru mogło być zupełnie innym sprzętem. Dzieci dopiero po zrobieniu „mebla” rozumiały jak można go skonstruować. Symbolicznie potrafią już potraktować dom, teraz nauczyły się tak traktować mniejsze użytkowe przedmioty. A przed nimi na przyszłorocznych zajęciach rysunki techniczne sprzętów domowych.
Wykład w czasie zajęć dotyczył mebli wykonanych z tektury falistej. Sposoby potraktowania tego materiału są różne w zależności od funkcji jaką pełni mebel. Uczniowie byli zdumieni, że z takiego materiału można wykonać tyle sprzętów od szafy poprzez różnego rodzaju krzesła, łóżka, półki do drapaków dla kotów. Tektura falista ucieszyła wszystkich, którzy jeszcze kończyli swoje domki.
Zrobiliśmy też przerwę w zajęciach na zrobienie inwentaryzacji części parteru szkoły. Wymierzenie wszystkich ścian, wnęk i drzwi wejściowych do klas zajęło nam niewiele czasu. Więcej czasu potrzebowaliśmy na obmyślenie funkcji  tej części parteru. Stanęło na kąciku wypoczynkowym z ławkami, lub wystawowym z różnej tematyki, wymiennej instalacji z graffiti we wnęce ściany lub kącika z różnymi nowinkami ekologicznymi. Będziemy się nad tym zastanawiać wraz z nauczycielami na spotkaniach w przyszłym roku kalendarzowym.  


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji KulturyPartnerzy i patroni medialni projektu:

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych
i Niedowidzących w Krakowie


Gmina Wielka Wieś


Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi


Radio RMF Classic- współpraca redakcyjna


15-lat-rmf-classic-logo-na-bialym.jpg

kulturatka-kolor.jpg


Fundacja Szansa dla Niewidomych


20140819140700-0-fundacja-nowe-logo.jpg

 

Magazyn Integracja


integracja-logo-male.gif

Niepelnosprawni.pl

niepelnosprawnipl-2014-rgb.jpg

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom