Aktualności

Fundacja WyspArt - O dobrym guście na Tynieckiej

2018-09-15

O dobrym guście na Tynieckiej


Na warsztatach wróciliśmy do prehistorii, jaskiń, w których mieszkali ludzie 35 tys. lat temu. Obejrzeliśmy malowidła skalne z jaskiń na terenie obecnej Francji i Hiszpanii. Z wykopalisk wiemy jak żyli, co jedli i jak się zachowywali gdy zaczęła ustępować epoka lodowcowa. Jak zmieniało się ich życie, „mieszkania” : z jaskiń do ziemianek, do małych skupisk domów z drewna, gliny, kamienia, do grodów obronnych, gdzie ludzie hodowali zwierzęta i uprawiali pola ze zbożem. Nadal zbierali to co natura wydała, polowali, ale ich dieta była bardziej zróżnicowana o to co mogli wyhodować i bogatsi o to co mogli sprzedać a raczej wymienić na inne dobra.
Obejrzeliśmy film z Biskupina, grodu z VIII w. p.n.e. odkrytego 1933 r. Na filmie zobaczyliśmy zrekonstruowane wnętrza, stroje, rzuty pojedynczego domu jak i widok całej ulicy. Materiały użyte do budowy to drewno i słoma na dachach, a wypełnieniem skrzynkowego muru obronnego była glina i piasek. Mieszkańcy wytwarzali swoje narzędzia pracy, prowadzili handel z innymi grupami, w domach mieli krosna do tkania materiału. W kuchni stał trójnóg na którym zawieszano naczynia do gotowania. Wiele sprzętów przypominało obecne, takie jak się spotyka we współczesnych domach na wsi.
Patrząc na nieskomplikowane dawne wnętrza spróbowaliśmy narysować rzut świetlicy, w której odbywały się nasze zajęcia. Dzieci przy pomocy linijek i ekierek narysowały  ołówkami i grubymi kredkami pomieszczenie wraz z zaznaczeniem okien, drzwi i wszystkich sprzętów.


Zajęcia odbywają się w ramach projektu "ZIELONY DOM w dobrym guście".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy i patroni medialni projektu:

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych
i Niedowidzących w Krakowie


Gmina Wielka Wieś


Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

 

Radio RMF Classic- współpraca redakcyjna


15-lat-rmf-classic-logo-na-bialym.jpgkulturatka-kolor.jpg


Fundacja Szansa dla Niewidomych

20140819140700-0-fundacja-nowe-logo.jpg

 

Magazyn Integracja
 

integracja-logo-male.gif

Niepelnosprawni.pl

niepelnosprawnipl-2014-rgb.jpg

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom