Aktualności

Fundacja WyspArt - Spotkanie na Tynieckiej

2018-09-10

Spotkanie na Tynieckiej

Nasze pierwsze zajęcia w SOSW dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej rozpoczęliśmy od definicji architektury, w toku dyskusji doszliśmy do opisu wszystkich wytworów rąk ludzkich  służących do mieszkania, pracy, odbioru sztuki i do obiektów mniejszych zwanych „małą architekturą”.
Na zadane pytania dzieci odpowiedziały jakie budynki są budowane, jakie mają funkcje, bo są to obiekty różnorodne: mieszkalne, szkoły, kina, teatry, kościoły, hale sportowe, dworce itd. Każdy obiekt ma inne wymagania i potrzebuje innego podejścia projektantów do ukształtowania przestrzeni wewnętrznej.
Na przykładzie sali, w której się znajdowaliśmy przeszliśmy do mniejszej skali i do pytania ilu projektantów jest potrzebnych w procesie projektowania: architekt oczywiście, ma pomysł, konstruktor, który policzy wszystkie użyte materiały i wszystkie obciążenia, nie tylko sufitów, ale i ścian, projektanci instalacji – elektrycznej, ogrzewania, instalacji zasilającej  telewizję, komputer, projektor, instalacji wentylacyjnej. Gdybyśmy przeszli do łazienki dojdą instalacje wodno-kanalizacyjne. 
Ilość poruszonych tematów dotyczących tej małej sali zdumiała i poruszyła dzieci, nie wiedzieli, że tyle osób kryje się za projektem i wykonaniem zwykłej szkoły.
Przeszliśmy zatem do prostszych czasów - czyli do prehistorii, kiedy ludzie mieszkali w jaskiniach, żywili się tym co upolowali i znaleźli w lesie. Ich sztuka projektowania wnętrz dotrwała do naszych czasów w formie rysunków i malowideł naskalnych. I takie rysunki dzieci wykonały, rysując z wyobraźni zwierzęta w kolorach dostępnych w tamtych czasach: ciemny czerwony, brązowy, pomarańczowy i czarny uzyskiwany nie tylko z sadzy, ale i odchodów nietoperzy. Rysunki znalazły się w podpisanych teczkach i są pierwszym "projektem" wnętrz. Porównamy je z końcowymi projektami: fragmentu szkoły i domku w Prądniku Korzkiewskim.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy i patroni medialni projektu:

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych
i Niedowidzących w Krakowie


Gmina Wielka Wieś


Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

 

Radio RMF Classic- współpraca redakcyjna


15-lat-rmf-classic-logo-na-bialym.jpgkulturatka-kolor.jpg


Fundacja Szansa dla Niewidomych

20140819140700-0-fundacja-nowe-logo.jpg

 

Magazyn Integracja
 

integracja-logo-male.gif

Niepelnosprawni.pl

niepelnosprawnipl-2014-rgb.jpg

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom