Aktualności

Fundacja WyspArt - Starożytne i prehistoryczne wnętrza

2018-09-01

Starożytne i prehistoryczne wnętrza

Inauguracyjne zajęcia realizowane w ramach projektu „ZIELONY DOM w dobrym guście”dotyczyły wiadomości nt. historii powstawania dzieł ludzkich rąk począwszy od czasów prehistorycznych do starożytnego Rzymu.


 Prehistoria to w uproszczeniu czasy paleolitu i neolitu. W paleolicie ludzie żyli w niewielkich grupach, żywili się zbieranymi roślinami, polowali na zwierzęta  (życie zbieracko-łowieckie) . Posługiwano się narzędziami z drewna, kamienia (krzemień). Wynaleziono ogień. Ubierali się w skóry. Zamieszkiwali jaskinie, te były pokryte malowidłami ze scenami polowań i sylwetkami zwierząt. To była sztuka prawdopodobnie szamańska. Ludzie z tamtego okresu rzeźbili też figurki mające znaczenie w relacjach plemiennych.


W neolicie nie zachowało się dużo obiektów mieszkalnych z tych czasów, ale stałe prace archeologiczne dają wgląd w ten okres. To był już okres żelaza, nastąpił podział ról w społeczności (początki rzemiosła). Uczestnicy projektu zaznajomili się z rekonstrukcjami domów mieszkalnych czyli przede wszystkim ziemiankami, domami lepionymi z gliny, mułu z konstrukcją drewnianą. Powstawały też megalityczne świątynie (zdj. Stonehenge, Malta). Beneficjenci obejrzeli film o Biskupinie i zdjęcia zagospodarowania osady, sposób zabudowania i przykładowe wnętrza.
Starożytność została przedstawiona na przykładach budowli i sztuki starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Omówione zostały sposoby zabudowy i materiały używane do budowy domów mieszkalnych .
Sztuka tego okresu to przebogate wnętrza z freskami, mozaikami, rzeźbami, fontannami, z pomieszczeniami dla różnych funkcji (strefowanie) i różnych osób (osobne dla kobiet, mężczyzn, służby). Domy były otoczone ogrodami

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

mkidn-01-cmyk2.jpg

Partnerzy i patroni medialni projektu:

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych
i Niedowidzących w Krakowie


Gmina Wielka Wieś


Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

 

Radio RMF Classic- współpraca redakcyjna


15-lat-rmf-classic-logo-na-bialym.jpg kulturatka-kolor.jpg


Fundacja Szansa dla Niewidomych

20140819140700-0-fundacja-nowe-logo.jpg

 

Magazyn Integracja

integracja-logo-male.gif

Niepelnosprawni.pl

niepelnosprawnipl-2014-rgb.jpg

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom