Aktualności

Fundacja WyspArt - W pracowni dawnego artysty

2016-10-18

W pracowni dawnego artysty

18 października spotkaliśmy się po raz ostatni w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach projektu Z PRZYMRUŻENIEM OKA. Ostatni temat, z którym zapoznali się beneficjenci zadania to W PRACOWNI DAWNEGO ARTYSTY. Po lekcji muzealnej odbyły się warsztaty plastyczne.


I znów podwójne zajęcia. Pierwsze to praca na reprodukcjach, indywidualna interpretacja znanych obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzieci zgodziły się co do tego, że oryginały obrazów są bardzo ładne, ale też bez zwłoki zdecydowały, że są w stanie zrobić je jeszcze piękniejszymi. Początkowo zdarzały się wątpliwości co do wyboru np. przyklejanej materii, ingerencji w niebrzydkie przecież partie malarskie, po krótkich wahaniach jednak już bez zahamowań niektórzy z nas zaklejali całe pierwotne przedstawienie aż do nieczytelności. Tutaj jednak wszystkie chwyty były dozwolone, skala interpretacji dowolna. Niewidomi pracę wykonywali na podstawie wypukłego rysunku na folii oraz ad hoc tworzonej przez widzących audiodeskrypcji. Używaliśmy zróżnicowanych fakturalnie materiałów.
Druga część tych zajęć to malowanie obrazu ustawionego na sztaludze. Żeby malowanie było możliwe, farba musiała stać się materią czytelną dla niewidomych, więc zagęściliśmy ją dużą ilością piasku. Co to były za tematy obrazów! Oczywiście i one były dziełem małych artystów, którzy z siebie samych układali żywe obrazy w dużej ramie. Modelom towarzyszyły narysowane chwilę wcześniej (w trakcie pracy jednej grupy, druga przygotowywała następny żywy obraz) metodą „zaczarowany ołówek” atrybuty: kieliszki, filiżanki, nakrycia głowy, wiele innych a nawet… sutanna. W księdza udzielającego ślubu Marysi i Szymkowi wcielił się niezastąpiony również w roli malarza Jakub Pendrak, skądinąd Miszcz z Rzeszowa. Dzieci malowały czarną gęstą farbą na białym podobraziu z natury, obserwując żywy obraz (asystenci trzymający ramę oraz podajnik z farbą wykazali dużo samozaparcia w zmaganiach o Piękno), niewidomi obserwacji dokonywali przez dotyk. Wszyscy malowali rękami w cienkich gumowych rękawiczkach.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn-01-cmyk2.jpgPartnerzy i patroni medialni projektu:

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych
i Niedowidzących w Krakowie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Gazeta Krakowska

Radio RMF Classic

ngo.krakow.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom