Aktualności

Fundacja WyspArt - O modzie. Historia ubioru

2016-09-20

O modzie. Historia ubioru

20 września spotkaliśmy się w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach projektu Z PRZYMRUŻENIEM OKA. Kolejny, ciekawy temat, z którym zapoznali się beneficjenci zadania to O MODZIE. HISTORIA UBIORU. Po lekcji muzealnej odbyły się warsztaty plastyczne.


To były spotkania w pracowni dla projektantów mody. Przekonanie chłopców do tych dziewczyńskich zajęć okazało się możliwe z pomocą przywołania duchów Christiana Diora i Yvesa Saint Laurenta. Najpierw wykonaliśmy tkaniny, dekorując je tuszami i farbami, używając do tego celu szczotki do butelek, różnej faktury gąbek, szczotek, a nawet głowy kapusty. Z kilku artystów wyszły skłonności do action painting, co zemściło się na dywanie. Dzieci młodsze stworzyły kolekcję okularów, starsze – torebek i nakryć głowy. Niektóre z projektów i realizacji (ubieranie modeli i dwa pokazy mody) są bardzo nowoczesne, niektóre wręcz ekstrawaganckie. Pracowaliśmy przy dwóch rodzajach muzyki – średniowiecznej (kreacja dawna) oraz młodzieżowej (kreacja nowoczesna). Użycie różnych materiałów, takich jak folia termiczna, filc, bibuły, zwykły szary papier, siatki do pakowania warzyw i owoców, narzędzi kuchennych i wielu innych, spowodowało, że w czasie sesji modowej okazało się, że są wśród nas również dadaiści, jak Bartek, który z garnkiem na głowie biegł do kanapy krzycząc na całą szkołę „jestem dada”.
Sesja zdjęciowa na ściance (z obrazem namalowanym podczas wcześniejszych zajęć przez modeli) odbyła się z udziałem obiecujących adeptów designu (m. in. Maxa i Piotrka).


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
mkidn-01-cmyk2.jpg


Partnerzy i patroni medialni projektu:

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych
i Niedowidzących w Krakowie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Gazeta Krakowska

Radio RMF Classic

ngo.krakow.pl

Podziel się:

Zajrzyj również na strony naszych projektów

Polish Modern Glass ArtZielony Dom