Wyspart - aktualności aktualności
aktualności
Wyspart - polski Wyspart - wybór jezyka/language choice Wyspart - english Wyspart
zakonczenie-projektu-kik-czyli-krakowski-inkubator-kultury
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU KIK CZYLI KRAKOWSKI INKUBATOR KULTURY
(dodano 12 kwietnia 2014)

Od marca 2013 roku do marca br. Fundacja WyspArt realizowała projekt KIK– czyli Krakowski Inkubator Kultury, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt był skierowany do osób po 60-tym roku życia z Krakowa i okolic, które wraz ze swoimi pomocnikami-asystentami (osobami do 30-tego roku życia) miały do zrealizowania ciekawą koncepcję artystyczno- społeczną oraz potrzebę działania na rzecz własnej społeczności lokalnej.
KIK stworzył przestrzeń, w której początkujący animatorzy kultury mogli rozwijać i realizować swoje pierwsze projekty. Najlepsze, wybrane pomysły dostały  wsparcie merytoryczne i finansowe oraz pomoc indywidualnego animatora.


Projekt Wisławy i Danuty „Wokół Rydla”, dotyczył uporządkowania i wprowadzenia niewielkich zmian na terenie skweru przy ulicy Jadwigi z Łobzowa w okolicy Młynówki Królewskiej. Autorki pomysłu, wprowadziły element małej architektury- tablicę informacyjną, która zawiera zdjęcia oraz dane o patronach pobliskich ulic. Zostały usunięte nielegalnie postawione pojemniki na odzież, zasadzono kwiaty.
www.facebook.com/wokolrydla


Kolejną inicjatywą była propozycja Barbary i Emilii „Pod urokiem poezji”. Pomysłodawczyni skupiła wokół siebie grupę osób będących na emeryturze, które razem z nią przygotowały wydanie tomiku. Następnie wraz ze swoją pomocnicą zorganizowały w „Klubie 303” Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta, prezentację tomiku wierszy, który otrzymał tytuł „Egocentrycznie”. Wieczorek był zarazem inauguracją Klubu Szufladowych Pisarzy adresowanym do mieszkańców osiedla. Spotkania w drugie poniedziałki miesiąca zgromadziły grupę kilku osób, które wymieniały się swoimi osiągnięciami, dyskutowały o formie wierszy, przeredagowywały i publikowały wspólnie na portalu poetyckim truml.com.
www.facebook.com/debiutPoetycki


„Zielniki” czyli warsztaty zielnikowe, to spotkania pozwalające na lepsze poznanie przyrody, naukę kompozycji oraz poprawę umiejętności zestawiania kolorów. W ramach tego projektu Małgorzata i Karolina zrealizowały m.in. warsztaty w szkole podstawowej w Wieliczce i w Domu Opieki Społecznej. W marcu br. obyła się wystawa prezentująca wszystkie prace powstałe w trakcie warsztatów w Domu Opieki Społecznej  im. A.L. Helclów w Krakowie.
www.facebook.com/pages/Zielniki-Krakowski-Inkubator-Kultury/531878800238748?fref=ts

Ostatnim pomysłem, był ogród „Zielono mi” na osiedlu Dywizjonu 303. To projekt mający na celu przekształcenie zaniedbanego terenu między Spółdzielnią Mieszkaniową „Czyżyny”, Zespołem Szkół nr 14, Szkołą Podstawową nr 52, a Kościołem św. Brata Alberta i pasem startowym, w ogród, który ma być naturalnym przedłużeniem Parku Skalskiego. Anna i Ewa promowały budowę społecznego ogrodu poprzez wydarzenia ogrodowe – spotkanie z ornitologiem, konkurs na najpiękniejszy karmnik oraz montaż budek lęgowych w ogrodzie. W tym roku zaplanowały akcję promocyjną, dzięki której zaprosiły mieszkańców do prac w ogrodzie oraz sesję fotograficzną budzącej się przyrody.
www.facebook.com/OgrodZielonoMi


Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu i cieszymy się, że Wasze pomysły przekształciły się w  samodzielne inicjatywy, które trwają nadal po zakończeniu zadania.


www.facebook.com/FundacjaWyspArt
www.krakowskiinkubatorkultury.wordpress.com/


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

   mkidn-01-cmyk2.jpg
 

Partnerzy i patroni medialni projektu:
            

Kraków dla Seniora
Platforma Kultury portal Narodowego Centrum Kultury
Radio RMF Classic
Gazeta Krakowska
Głos Seniora
Obywatelski Kraków
Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta